Blaski i cienie podróżowania w czasie pandemii

Blaski i cienie podróżowania w czasie pandemii

Tęsknimy za podróżami. Wspominamy stare, w myślach planujemy nowe. Kto dziś pamięta o ciężkim bagażu, upale, ścisku. A przecież bywało różnie. Jednak chęć spełnienia marzeń, postawienia stopy na innym kontynencie zagłuszała konieczność utrzymania psychicznej homeostazy. Nawet w zakresie snu.

Codziennie odbywamy swoistą, wewnętrzną podróż. Nasz rytm dobowy regulowany jest miedzy innymi przez ekspozycję na światło. O tym, że nadchodzi pora snu informuje melatonina. To hormon syntetyzowany głównie w szyszynce. Jej poziom obniża się w ciągu dnia, podnosi wieczorem, by w nocy osiągnąć swój szczyt. Pod wpływem nadmiernej ekspozycji na światło produkcja melatoniny zwalnia, a organizm myśli, że nadszedł dzień. Za to gdy jest ciemno, mózg wytwarza więcej hormonu, co ciało interpretuje jako wieczór lub noc. Okazuje się, że na produkcję melatoniny wpływa nie tylko ilość światła, ale jego rodzaj. I tu, światło niebieskie ma szczególną zdolność jej ograniczania. Dlaczego właśnie niebieskie? Uważa się, że światło pochodzące z bezchmurnego nieba, pomagało naszym przodkom zachować aktywność w ciągu dnia-podobnie jaki i nam obecnie. Jeśli korzystamy przed snem z telefonu, niebieskie światło pobudza mózg i nie tylko hamuje produkcję melatoniny, ale opóźnia ten proces o dwie, do trzech godzin. Zatem o tyle cofa nasz zegar biologiczny. Zjawisko to można przyrównać do jetlag-u, który część z nas prawdopodobnie odczuje w podróży z Polski na: Mauritius, Azory czy Wyspy Zielonego Przylądka itp. Czyli jest coś prawdziwego w obiegowej frazie: nie spać, zwiedzać! 🙂

Należy jednak zaznaczyć, że różnimy się pod względem wrażliwości zarówno na trudy podróży, jak i niebieskie światło. Co więc mają zrobić ci bardziej wrażliwi? Zmniejszyć poziom jasności ekranu i trzymać go w odległości co najmniej 36 cm od oczu. Wówczas zaburzenia wytwarzania melatoniny nie będą tak znaczące.

Kolorowych snów!

4 comments

 1. Dawid says:

  Pora używać okularów słonecznych w wieczornym buszowaniu po internecie 😀
  Żarty żartami ale dziękuję za istotne wytłumaczenie problemu,
  Pozdrawiam

  • NxtBndGrl says:

   Temat jest bardzo ciekawy i aktualny-szczególnie w dobie online.
   Dbajmy zatem o nie tylko o nasze oczy, ale i głowę 🙂
   Pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.