Uwaga Emocje!

Uwaga Emocje!

Cierpienie psychiczne wiążące się z doświadczaniem takich emocji jak lęk, smutek, poczucie krzywdy, żal, to wiodący powód dla którego ludzie trafiają na terapię. Jakby tego było mało, w trakcie samej terapii doświadczają kolejnych trudnych przeżyć. Bez relacji opartej na zaufaniu trudno myśleć o tym, by wytrwali w procesie. Sytuacja ta kojarzy się raczej z powagą, niż ze spontanicznym podejściem wobec ludzkiego cierpienia.

Pracując z pacjentami możemy jednak nie zdawać sobie sprawy, że właściwie każde spotkanie jest również procesem tworzenia nowych interpretacji, rozumień, zachowań. Często trudność pacjenta w radzeniu sobie z daną sytuacją nie leży w niej samej, lecz w przyjętym założeniu, które uniemożliwia osiągnięcie wyznaczonego celu tak długo, dopóki tego założenia nie zakwestionuje się. Przekroczenie starych ram, odrzucenie wspomnianych założeń może przynieść zaskakujące rezultaty, a wówczas rozwiązanie objawi się jako niespodziewanie proste. Z jednej strony psycholog korzysta z odziedziczonych po pokoleniach badaczy narzędzi, czerpie z wniosków zawartych w odkrytych już teoriach, ale z drugiej, każdorazowo jest stawiany w sytuacji niepełnej wiedzy o człowieku i jego problemach, co zmusza do ciągłego i twórczego konstruowania terapii. Wykorzystanie kreatywności, rozumianej jako poszukiwanie niestandardowych rozwiązań, odrzucenie uprzedzeń czy wreszcie przekształcanie potknięć w wartościowe wskazówki, stanowi bogate źródło odkrywania być może nietypowych, ale użytecznych dla pacjenta rozwiązań. 

Oczywiście istnieją pewne zasady korzystania z twórczości, których warto przestrzegać i mogą okazać się bardzo pomocne, szczególnie na początku zdobywania własnego doświadczenia w pracy z pacjentem. Inne techniki zastosuje specjalista, a do innych odwoła się nowicjusz. Natomiast bez wątpienia twórczość jest tym, co dodaje pewnej dynamiki do procesu terapeutycznego. Część pacjentów, przeżywających głęboki kryzys, nie różni się od osób zdrowych pod względem zdolności dostrzegania i doceniania piękna, wdzięczności oraz oryginalności w myśleniu i działaniu. Jest to zasób, który można wykorzystać w procesie twórczym. Wzbudzanie pewnych emocji skutkuje pozytywnymi konsekwencjami w obszarze funkcjonowania psychologicznego, dlatego pacjentów uczy się umiejętności poszukiwania sytuacji dających zadowolenie, delektowania się doznaniami płynącymi z różnych zmysłów, czerpania zadowolenia ze swoich wspomnień i, co jest bardzo ważne, szczególnie dla osób w kryzysie, budowania pozytywnej samooceny. 

W toku pracy terapeutycznej z wykorzystaniem elementów twórczości powstała wystawa prac “Z notatnika”. Autor miał możliwość zaprezentowania swojej koncepcji w bezpośredniej konfrontacji z publicznością. Zadanie o wysokim natężeniu stresu zostało wykonane w 100%. Wzbudzone emocje i wspomnienia pozostaną bezcenne.

2 comments

 1. BOP says:

  Bardzo dziękuję Pani Magdalenie za pomocną dłoń i wkład w wystawie “Z notatnika”. Na początku kiedy Pani Magdalena zaproponowała stworzenie wystawy czułem lekki stres i lek przed nieznanym. Jednak te uczucia przeistoczyły się w radość i zadowolenie z ukończenia projektu – było warto. Jestem bardzo szczęśliwy z projektu dzięki któremu mogłem złapać wiatr w skrzydła.

  • NxtBndGrl says:

   Od początku czułam, że to będzie świetny pomysł, dzięki któremu zdobędzie Pan nowe i pozytywne doświadczenia. I tak też się stało. Do tego wszystko odbyło się w bardzo sprzyjającym otoczeniu-dyrekcja bez wahania przychyliła się do koncepcji wystawy i licznie przybyła na otwarcie (jak również inni zaproszeni goście). Myślę, że w czasie pandemii potrzebujemy więcej takich spontanicznych akcji.
   Brawo dla Pana za odwagę!

   Dziękuję za miłe słowa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.